ORTAOKUL

Ortaokul

ORTAOKUL EĞİTİM VE ÖĞRETİM

HER ÖĞRENCİYİ KENDİ ZİRVESİNE TAŞIRIZ:

Anlam Okulları olarak öğrencilerimizin farklı öğrenme yöntemleri ve seviyelerinin olduğunu biliriz. Farklılıklara saygı duyarak öğrencilerimize uygun iletişim kanalları seçeriz. Akademik olarak her öğrencinin birinci olamayacağını bilir, öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda kendi zirvesine ulaşmasını sağlarız.

AKADEMİK BAŞARI:

Anlam Okulları, günümüz Türkiye'sinde akademik başarının çok önemli olduğunu bilir. İyi bir lise eğitiminin iyi bir üniversiteye, iyi bir üniversite eğitiminin iyi bir iş ve sosyal yaşam olduğunun farkındadır. Bundan dolayı öğrencilerimizin derslerine çok önem verir, sınavlarda başarılı olmaları için çalışır, onları geleceğe hazırlarız.

YAŞAM BAŞARISI:

Anlam Yaşam Başarısı Programı ile 4 temel eğitim veririz: Yetenek ve Beceri, Spor ve Sağlıklı Yaşam, Sosyal Sorumluluk ve Macera ve Keşif eğitimleri. Bu eğitimlerin aktiviteleri, kulüp çalışmaları ve projeleri ile öğrencilerimiz bir yandan eğlenirler diğer yandan hayata hazırlanırlar.

UZMAN KADRO:

Anlam öğretmenleri Anlam Okullarının eğitim felsefesini çok iyi bilir ve bunu içselleştirmiştir. Kadromuz saygın üniversitelerden mezun, mesleki yeterliliklerle donatılmış, deneyimli, üniversite hazırlığını bilen ve öğrencileri ile nitelikli iletişim kurabilen öğretmenlerden oluşmaktadır.

SINAVLARA HAZIRLAYAN OKUL:

Anlam Okullarında Ortaokul müfredatı yanında Liselere Giriş Sınavı hazırlık programı uygularız. Yayınlar ve öğretim programımızla tam bir hazırlık süreci planlarız. Bütün konuların tam olarak öğrenilmesi için öğrenme sürecinin okulda tamamlanmasını sağlarız. Öğrencilerimizin evde geçirecekleri vakti daha verimli çalışmalarla değerlendirmeleri için onlara özgü programlar hazırlarız. Hafta içi ve hafta sonu programları sayesinde öğrencimiz farklı bir desteğe ihtiyaç duymaz. Böylece öğrencilerimiz okul dışında akademik bir arayışa girmezler, kendisi, ailesi ve sosyal faaliyetler için fırsat bulurlar.

YOĞUN DERS PROGRAMI:

Anlam Okulları olarak Ortaokul müfredatının dışında ek dersler ve soru çözüm saatleriyle birlikte 45 saatlik bir program uygularız. 8. sınıflarda ise programlarımız hafta sonlarında yapacağımız çalışmalarla 55 saat ders yaparız. Hafta sonundaki bu derslerde öğrencilerimizin eksik kaldığı konuları tamamlar, onların liseye geçiş sınavlarına hazırlanmalarını sağlarız.

YAYINLAR:

Öğrencilerimizin çalışmaları için okul ders kitaplarının dışında yayıncılık konusunda uzman öğretmenlerce hazırlanmış Liselere Giriş Sınavlarına yönelik konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları, konu kavrama testlerinden oluşan setlerle öğrencilerimizi destekliyoruz. Her sınıf düzeyinde farklı okuma kitapları ile öğrencilerimizin entelektüel birikimlerine yatırım yaparız.

DÜZENLİ DENEME - TARAMA SINAVLARI:

Anlam Okulları öğrencilerimizin başarılarını yazılı sınavlar dışında düzenli bir şekilde tarama ve deneme sınavlarıyla da ölçer. Anlatılan konuların kavranma düzeyini ölçmek için tarama sınavları, 8. Sınıflar için “Bugün sınava girsem kaç puan alırım?” sorusunun yanıtı olan deneme sınavları ve yüz binlerce adayın katıldığı, öğrencilerimizin gerçek sınav deneyimini yaşadığı Türkiye geneli deneme sınavları yapmaktayız.

5,6 ve 7. Sınıflarda yıl boyunca 8 adet tarama sınavı, 8. Sınıflarda ise 8 adet tarama sınavının yanında 20’ye yakın sınav uygularız. Bu sınavlarla aynı zamanda Liselere Giriş Sınavlarına hazırlık sürecinde öğrencimizin başarısını arttırmayı amaçlarız.

SORU ÇÖZÜM SAATLERİ:

Anlam Okulları, asıl başarının çözülemeyen soruların çözümünde olduğunun farkındadır. Öğrencilerimize uyguladığımız tarama-deneme sınavlarında ve ödev olarak verdiğimiz yayınlarda çözemedikleri ya da çözmekte zorlandıkları soruları belirli periyotlarla soru çözüm saatlerinde öğretmenlerimiz çözer.

HAFTA SONU DERSLERİ:

Yaptığımız yazılı ve tarama sınavları sonuçlarına göre sınav sonuçları istenen seviyede olmayan öğrencilerimize hafta içinde etüt ve hafta sonunda ek dersler hazırlarız. Bu çalışmalar, öğrencimizin eksik olduğu ders sayısına göre artabilir. Ayrıca 8. sınıflarımız için Liseye Geçiş Sınavına hazırlık amacıyla hafta sonlarına ders programlarız.

KAMP ÇALIŞMALARI

Sömestir tatilinde öğrencilerimizin rahatça çalışabilmelerini sağlayacak ortamları olan bir otelde öğretmenleri eşliğinde, yoğunlaştırılmış ders ve sınav programı ile kamp çalışmaları düzenlenmektedir. Bu çalışma ile amacımız, eksik kalan konuların tamamlanması ve bolca soru çözerek öğrenilen konuların pekiştirilmesidir.

ÖĞRENCİ TAKİP SİSTEMİ:

Anlam Okullarında öğrencimizin eğitimi ile ilgili her tür durumu gözler ve takip ederiz.

Ödevler ve ödev takibi öğrencimizin bilgisayar-cep telefonu gibi olumsuz uyarıcılardan daha az etkilenmesi ve odaklanması için bir yöntemdir. Her dersin öğretmeni konu sonunda düzenli olarak ödevlerini verir ve takip eder. Sonuçları (Öğrenci Bilgi Sistemi) OBS sistemi ile velimize sürekli bildiririz.

Öğretmenlerimiz gerekli görürse ödev kontrolü “olumlu ya da olumsuz” şeklinde velilerimizin cep telefonuna SMS olarak göndeririz.

Anlam sınıf danışman öğretmenlerimiz her ay düzenli olarak velilerimizi arar ve velilerimizle bilgi alışverişi yapar. Öğretmenlerimiz, yapılan veli toplantılarında öğrencilerimizin her türlü durumunu toplu olarak velilerimizle bir kez daha konuşur.

Öğrenci ödev kontrollerinin yanı sıra ödevlerin yapılması sürecinde de takip edilmelidir. Bu nedenle Anlam Okulları Rehberlik Servisi olarak hafta içi farklı saatlerde veli cep telefonuna gönderilen sesli SMS ile öğrencinin ders çalışıp çalışmadığı takip ederiz. Ertesi gün rehber öğretmen bilgisayarında toplanan veriler doğrultusunda, ilgili öğrencilerle görüşür ve öğrencinin ders çalışması için gereken önlemleri alır.

Anlam Okulları, öğrencilerimizin devamsızlık yapması durumunda velilerimizi anında SMS atarak veya rehber öğretmenimiz arayarak bilgilendirir. Ayrıca e-okul ve OBS sistemlerinden de devamsızlıkları takip etmek mümkündür.

DİSİPLİN:

Anlam Okulları olarak öğrencilerimizin öz disiplinini sağlayabilmesi, çevredeki caydırıcı faktörlerin kaldırılması ya da sorumluluk bilincinin artırılması ile mümkün olduğunu biliriz. Bu da öğrencilerimizin yaptıklarının kendisine olan yansımalarını fark etmesi ile mümkün olur. Öğrencilerimize "zorla" yerine "ikna" ile istenilen davranışları kazandırmayı hedefleriz. Disiplin kurallarına uymayan öğrencilerimizi, okul disiplin kurulu tarafından değerlendirmeye alırız.

EĞİTİM TEKNOLOJİSİ:

Anlam Okulları olarak çağımızın gereği bütün eğitim sistemimizde eğitim teknolojilerini kullanırız. Sınıflarımızdaki akıllı tahta ve internete kolay erişimle bütün eğitim içeriklerini öğrencilerimizle buluştururuz.

BİLİM LABORATUVARLARI:

Çocuklarımız nasıl kullanma kılavuzunu okuyarak bisiklet süremiyorlarsa, boyasız ve tuvalsiz resim yapmayı öğrenemiyorlarsa onlardan laboratuarsız fen derslerini kavramalarını bekleyemeyiz. Anlam Okullarında destek materyalleri, cihaz ve teçhizat açısından tam donanımlı halde fen laboratuvarı bulunmaktadır. Bu laboratuvarın aktif kullanımıyla öğrencilerimiz edindikleri bilgileri uygulayarak öğrenme modeline uygun olarak pekiştirirler. Bu alanda özellikle bazı etkinlik gerektiren derslerde teorik olarak verilen bilgileri deneylerle somutlaştırırız. Öğrencilerimizin derslerini öğrenmelerini kendilerinin de katkılarıyla desteklemiş oluruz.

ETKİN REHBERLİK:

Anlam Okulları PDR servisleri, Rehber öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimizin kişisel ve eğitsel gelişimlerini desteklemeyi sağlayıcı etkinlikler hazırlarız ve öğrencilerimizin aktif katılımıyla gerçekleştiririz. Amacımız, öğrencimizin eğitim yaşamında işini kolaylaştırmak, arkadaşlarıyla ve ailesiyle ilişkilerinde kendisini desteklemektir.

VELİ İŞ BİRLİĞİ:

Anlam Okulları olarak, eğitim süreçlerini bir bütün olarak ele alırız. Rehber öğretmenlerimiz ve sınıf danışman öğretmenlerimiz öğrencimizin her türlü durumunu velisi ile paylaşır, çözüm ortağı olarak öğrencinin gelişimine katkı sağlar.

Başarının anahtarlarından birisi de öğrenci-veli ilişkisidir. Öğrencilerimizle velilerimizin iletişimine katkı sağlamak amacıyla veli toplantıları ve eğitimleri düzenliyoruz. Danışma kurulumuzun belirlediği konularda yılda birkaç kez veli ve öğrenci seminerleri düzenlemeye özen gösteriyoruz.

DÜNYA KALİTESİNDE OXFORD YABANCI DİL EĞİTİMİ:

Anlam Okulları, yoğunlaştırılmış ders saatleri, uluslararası OXFORD ve PEARSON yayınları ile kaliteli bir dil eğitimi sağlamaktadır.

İletişim odaklı dil anlayışı ile okullarımızda uyguladığımız İngilizce programımızın amacı, öğrencilerimize İngilizce konuşma kabiliyetini kazandırmaktır. Ek dil eğitimimizin bu amacına yönelik olarak tüm zeka türlerine hitap eden interaktif sınıflarda program bileşenleri (uzaktan eğitimle canlı yayın, videolar, şarkılar, dramalar...) öğretmenlerimiz tarafından aktif bir şekilde uygulanmaktadır. Öğrencilerimizin dil becerilerini geliştirmek için yurt dışı geziler düzenleyip dil festivalleri yapmaktayız. Dil eğitiminde dünyanın en iyi yayınları ile çalışmaktayız. Okullarımızda 2. ek dil olarak Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince gibi dillerin eğitimini vermekteyiz.

Okuma, anlama, konuşma ve yazma ile ilgili çeşitli çalışmalar yaparız.